Pingströrelsens årliga konferens, Nyhemsveckan, är över för denna gång. Det har varit en stor bredd i talarlistan. Stilarna och uttryckssätten har varierat, från lågmälda predikanter till mer yviga och högljudda. De olika tjänstegåvorna har varit representerade, evangelister och lärare. Men alla har förmedlat Guds ord och rikt välsignat lyssnarna. Barn och ungdom har en stor plats på Nyhem. Jag instämmer i vad Niklas Piensoho uttryckte att ”det är viktigt att göra det lätt för barnfamiljer att delta”. Vill vi vara församlingar och en rörelse för hela livet och för alla generationer så måste vi börja från början med att ställa barnen i centrum.

Ikväll började vi på hemmaplan med 3G Möten, Gud – Gemenskap – Glass. De mötena pågår hela sommaren, med undantag för två veckor i Juli, d. 21 och 28 Juli då det blir förmiddagsmöten kl. 10 i Tältet i Jättened.