Vi har haft en härlig och lärorik ungdomshelg med Magnus Sund från Göteborg. Möten, undervisning beachvolley, fika etc. Undervisning bla om nådegåvor och lite praktik på detta.

Idag predikade jag om när Jesus stillar stormen. Tre punkter:
1
Först att få ett ord från Gud, om Gud säger något kan man lita på det och agera på det.
2
Sedan att Bibeln inte ger löften om enkla liv med Jesus. Man kan genomgå en storm trotts att Jesus är med i båten.
3
Jesus och tron på Jesus stilla stormen.

Jag tror att vi först behöver höra vad Gud säger och vill. Sedan behöver vi inte oroas för att det stormar eller inte blir som vi själva tror. Vi lever här i tro inte åskådning. Saker kan ta tid, uthållighet behövs tillsammans med tron. Vi tror inte för att vi blir helade och andra blir helade genom oss, vi tror oavsett detta.
Jesus sov visserligen men hade lovat att de skulle över till andra sidan.
Mark10:22 den rike ynglingen som gick bedrövad bort när Jesus sade att han skulle sälja allt eftersom han var fäst vi egendomen, men han hade kunnat få evigt liv.
Mark9:21-24 mannen som hade en besatt son och som undrade om Jesus kund fixa det. Om jag kan säger Jesus, den som tror förmår. Mannen i sin iver och längtan ropade jag tror,hjälp min otro. Han gick inte bort utan kopplade direkt med vad Jesus sade även om han brast i tron.
Ibland tar det tid som luk17:11-14 de spetälska blev helade inte direkt utan på vägen.