Nu drar hösten igång på allvar. Verksamheterna har startat up några startar upp i veckan som kommer. Konfirmation blir belagd till Floby på tisdagar pga att de flesta anmälda är Flobybor från deras arbete ”Gött häng”. HeavelyJoy har kört igång på onsdagarna. Life har träffats hela sommaren men kör igång ”Life Afterschool” efter upptakten.

Vi är ju redan igång men drar igång mer på allvar iom upptakten 5-7sep på Mariestad pingst gård som heter segolstorp och ligger strax utanför mariestad mot torsö. Det blir kvällsmat, möte och gemenskap/lekar på fredagen, lördagen börjar 12:00 med lunch sedan bibelstudium följt av aktiviteter och nattvard samt grillning. En hel helg med gemenskap och möjlighet till övernattning. Hittills är det ett 60tal anmälda, och fler har aviserat att de skall komma. Vi behöver veta vilka som kommer och om de vill sova över. Det finns 8st fyrbäddsrum med element och ytterligare 4st lite större lokaliteter som det finns möjlighet att sova många i. Däremot kan det vara kallt i dessa rum som är mycket enkla, egentligen bara golv och tak och inte isolerat. Man kan också tälta, ta med husvagn eller husbil.
Vi prioriterar äldre och sedan nedåt i åldrarna för 4bäddsrummen.
Vad som kan vara bra att veta är tex att:
* Duscharna kräver enkronor för att man skall få varmvatten.
* Det finns massa madrasser på plats ca50st (för de större kalla rummen)
* De 8st fyrbäddsrummen har täcken och kudde och kräver bara lakan
* Det finns kanoter och flytvästar etc, fotbollsplan, beachvolleyplan

Följ med på upptakten det kommer bli jätte kul att umgås som församling. Be för vackert väder en brittsommar.