20140416-210307.jpg
Påsk kul var återigen en enorm succé. Det är en av vår kyrkas stora satsningar mot barnen i Falköping. Vår barnpastor Veronika har på ett mycket bra sätt arrangerat påsk kul tillsammans med teamarna. Detta har arrangerats några år nu och det har bara blivit bättre och bättre. Idag sista dagen på påsk kul var det ca120barn och ca20föräldrar (troligtvis fler). Gensvaret var enormt och många positiva föräldrar uttryckte en tacksamhet till vad vi gjorde. Det kom t.o.m förfrågan om att göra det vid jullovet. Jag tror att flera ledare med Veronika i spetsen blev positivt överraskade över gensvaret. När vi avslutade med en samling med tävlingar och ett kortare budskap om Jesus var ca120personer(flest barn) kvar och lyssnade.
Detta kan utan tvekan vara en av de bästa utåtriktade satsningar vi gör.
Personligen pratade jag med många föräldrar under dessa dagar och hörde enbart en massa positivt.

20140416-210352.jpg